Značení neželezných kovů
České značení neželezných kovů (ČSN 42 0055:1993)
Číselné označování a rozdělení těžkých a lehkých neželezných kovů podle ČSN 42 0055:1993
Těžké a lehké neželezné kovy* se označují číselně a toto označení se skládá ze základní číselné značky a doplňkového čísla odděleného tečkou, viz. Obr. č. 1.
* Těžkým neželezným kovem se rozumí kov s měrnou hmotností nad 5000 kg/m3, lehkým kovem pod 5000 kg/m3.

Základní číselná značka
Základní číselná značka je šestimístné číslo, označující druh materiálu (spolu s doplňkovým číslem je označením jeho materiálového listu).
- První dvojčíslí označuje: třídu norem (42 = hutnictví).
- Třetí číslice rozděluje materiály podle hustoty: těžké neželezné kovy a jejich slitiny (3) a lehké neželezné kovy a jejich slitiny (4).
- Čtvrtá číslice rozlišuje slitiny podle jejich výrobní technologie: sudé číslice (0, 2, 4, 6 a 8) = slitiny pro tváření, liché číslice (1, 3, 5, 7 a 9) = slévárenské slitiny.
- Dvojčíslí ze 4. a 5. číslice určuje skupiny těžkých a lehkých kovů a jejich slitin, např.: čistá měď, čistý hliník, slitiny Cu-Sn, Cu-Ni, Al-Mg, Al-Si atd.
- Trojčíslí ze 4., 5. a 6. číslice určuje těžké a lehké kovy a jejich slitiny z hlediska chemického složení a hlediska výrobního.
Doplňkové číslo
- Doplňkové číslo (dvoumístné) určuje pro tvářené výrobky: - stav a jejich jakost, viz. Tab. č. 1.
- Doplňkové číslo (z 1. číslice) určuje pro odlitky: - stav odlitku po tepelném zpracování (2. doplňková číslice je neobsazena).
Tabulka č. 1: Označení stavu a jakosti tvářených výrobků
Pozn.: (pro volbu doplňkových čísel u jednotlivých materiálů jsou rozhodující údaje v materiálových listech).
| Výrobek | Doplňkové číslo | Stav výrobku | |
|---|---|---|---|
| Tvářený za tepla | .00 | Tvářený za tepla | - |
| .01 | |||
| .02 | žihaný | ||
| Tvářený za studena | .10 | měkký | - |
| .11 | bez zaručené meze kluzu Rp0,2 | ||
| .12 | hlubokotažný | ||
| .13 | |||
| .14 | |||
| .15 | se zaručenou mezí kluzu Rp0,2 | ||
| .17 | 1/4 tvrdý | - | |
| .18 | zbavený pnutí | ||
| .21 | 1/2 tvrdý | bez zaručené meze kluzu Rp0,2 | |
| .22 | zbavený pnutí, bez zaručené meze kluzu Rp0,2 | ||
| .23 | hlubokotažný | ||
| .24 | s nižšími hodnotami nebo širším rozmezím hodnot než u stavu .21 | ||
| .25 | se zaručenou mezí kluzu Rp0,2 | ||
| .26 | zbavený pnutí, se zaručenou mezí kluzu Rp0,2 | ||
| .27 | 3/4 tvrdý | - | |
| .28 | zbavený pnutí | ||
| .30 | tvrdý | - | |
| .31 | bez zaručené meze kluzu Rp0,2 | ||
| .32 | zbavený pnutí, bez zaručené meze kluzu Rp0,2 | ||
| .33 | platí pro kondenzátorové trubky se žíhanými konci | ||
| .35 | se zaručenou mezí kluzu Rp0,2 | ||
| .36 | zbavený pnutí, se zaručenou mezí kluzu Rp0,2 | ||
| .41 | pružinově tvrdý | ||
| .42 | pružinově tvrdý se zlepšenými pružinovými vlastnostmi | ||
| .51 | dvakrát pružinově tvrdý | ||
| .52 | dvakrát pružinově tvrdý se zlepšenými pružinovými vlastnostmi | ||
| Tvářený za tepla nebo za studena, vytvrzený za studena | .60 | vytvrzený za studena | |
| .61 | vytvrzený za studena, se zaručenou mezí kluzu Rp0,2 | - | |
| .62 | a egalizovaný1) | ||
| .63 | tvářený za studena po rozpouštěcím žíhání | ||
| .64 | tvářený za studena po přirozeném stárnutí | ||
| .65 | tvářený za studena po rozpouštěcím žíhání i přirozeném stárnutí | ||
| Tvářený za tepla nebo za studena, vytvrzený za tepla | .70 | vytvrzený za tepla | |
| .71 | vytvrzený za tepla, se zaručenou mezí kluzu Rp0,2 | - | |
| .72 | a egalizovaný1) | ||
| .73 | tvářený za studena po rozpouštěcím žíhání | ||
| .74 | tvářený za studena po umělém stárnutí | ||
| .75 | tvářený za studena po rozpouštěcím žíhání i po umělém stárnutí | ||
| .76 | žíhaný na rozpouštění | - | |
| .77 | a tvářený za studena | ||
| Tvářený za tepla/studena, kalený a popouštěný | .80 | kalený a popouštěný | - |
| .81 | se zaručenou mezí kluzu Rp0,2 | ||
| .9 | podle zvláštního ujednání | ||
1) Egalizace = mechanické vyrovnání výrobku po vytvrzení.
Poznámka: Obchodní jakost (.+0) – jakost tvářených výrobků, u nichž se zaručuje pouze chemické složení nebo elektrický měrný odpor.
Evropské značení hliníku a slitin hliníku
Číselné označování hliníku a slitin hliníku podle ČSN EN 573-1:2005 (42 1401)
Označení musí být ve tvaru, jak uvedeno na Obr. č. 1, je složeno z číslic a písmen:

Tabulka č. 1: Význam číslic v označení tvářeného hliníku a jeho slitin
| Význam 1. číslice | Význam 2. číslice | Význam 3. a 4. číslice | ||
|---|---|---|---|---|
| Číslice | Řada | Skupina slitin | ||
| 1xxx | 1000 | Al min. 99,00% | Změny v mezním obsahu doprovodných nebo slitinových prvků 0: nelegovaný hliník s běžným obsahem doprovodných prvků 1 – 9: určují zvláštní regulaci obsahu doprovodných nebo slitinových prvků | Určují minimální obsah Al v %. Jsou shodné s číslicemi, uváděnými v označení min. procentuálního obsahu Al stanoveného na 0,01%, za desetinnou čárkou |
| 2xxx | 2000 | Cu | Modifikace dané slitiny0: základní slitina1 – 9: modifikace základní slitiny | Nemají zvláštní význam, rozlišují pouze různé slitiny ve skupině |
| 3xxx | 3000 | Mn | ||
| 4xxx | 4000 | Si | ||
| 5xxx | 5000 | Mg | ||
| 6xxx | 6000 | Mg a Si | ||
| 7xxx | 7000 | Zn | ||
| 8xxx | 8000 | ostatní | ||
| 9xxx | 9000 | neobsazeno | - | |
Označování stavu tvářených výrobků z hliníku a slitin hliníku podle ČSN EN 515:1996 (42 0053)
Označení stavu tvářených výrobků z hliníku a slitin hliníku se může připojit za označení slitiny, odděluje se pomlčkou. Základní stavy se označují písmeny, viz. Tab. č. 2. Dále se tyto stavy rozdělují a označují jednou nebo více číslicemi, které následují po označení základního stavu. Číslice následující za označením základního stavu se vztahují ke specifickému pořadí základních postupů zpracování. Význam jednotlivých znaků v označení stavu výrobku, viz. Obr. č. 2.

Tabulka č. 2: Význam písmen pro označení základního stavu
| Písmeno | Stav výrobku | Charakteristika |
|---|---|---|
| F | z výroby | Tvářené výrobky, u kterých nejsou řízené tepelné podmínky nebo deformační zpevnění. Pro tento stav se nespecifikují meze mechanických vlastností. |
| O | žíhaný | Výrobky žíhané k získání stavu s nejnižší pevností. Tímto stavem se může označit i výrobek, jehož požadované vlastnosti odpovídají stavu žíhanému a je jich dosaženo tvářením za tepla. Za písmenem může následovat číslice, viz. Tab. č. 3. |
| H | deformačně zpevněný | Výrobky tvářené za studena po žíhání (nebo po tváření za tepla) nebo tvářené za studena a částečně žíhané nebo stabilizované k zajištění specifických mechanických vlastností. Za písmenem vždy následují minimálně 2 číslice. První číslice (viz. Tab. č. 4) vyjadřuje typ tepelného zpracování, druhá číslice (viz. Tab. č. 5) vyjadřuje stupeň deformačního zpevnění a třetí číslice (viz. Tab. č. 6) se používá v některých případech pro označení specifického postupu zpracování, popř. lze použít i další číslice. |
| W | po rozpouštěcím žíhání | Toto označení vyjadřuje nestabilní stav a používá se pouze pro slitiny, u kterých probíhá po rozpouštěcím žíhání samovolné stárnutí při normální teplotě. Označení je specifikováno pouze pokud je vyznačena doba přirozeného stárnutí. Např.: W 1/2 h. |
| T | tepelně zpracovaný k získání stabilních stavů jiných než F, O, H | Výrobky, tepelně zpracované, s nebo bez dodatečného deformačního zpevnění k získání stabilního stavu. Po písmenu následuje jedna nebo více číslic, které vyjadřují zvláštní postup zpracování, viz. Tab. č. 7 – 11. |
| Poznámka: příklady symbolů pro stavy výrobků s ohledem na sortiment Ferony jsou uvedeny v Tab. č. 12 | ||
Tabulka č. 3: Význam číslic v označení žíhaného stavu
| Označení | Stav výrobku | Charakteristika |
|---|---|---|
| O1 | vysokoteplotně žíhaný a pomalu ochlazený | Tvářené výrobky, tepelně zpracované přibližně při stejné teplotě a době jako při rozpouštěcím žíhání a pomalu ochlazené na normální teplotu, pro zajištění rozměrové stability. Tento stav se používá pro výrobky, které se třískově obrábějí před rozpouštěcím žíháním prováděným u uživatele. Meze mechanických vlastností se pro tento stav nespecifikují. |
| O2 | tepelně-mechanicky zpracovaný | Tvářené výrobky, speciálně tepelně-mechanicky zpracované. Tento stav se používá pro výrobky superplasticky tvářené před rozpouštěcím žíháním prováděným u uživatele. |
| O3 | homogenizovaný | Plynule odlitý drát nebo pás, vysokoteplotně žíhaný k odstranění nebo snížení segregací, za účelem zlepšení následné tvařitelnosti a/nebo k usnadnění rozpouštěcího žíhání. |
Tabulka č. 4: Význam první číslice po písmenu H v označení deformačně zpevněných stavů
| Označení | Stav výrobku | Charakteristika |
|---|---|---|
| H1x | pouze deformačně zpevněný | Výrobky deformačně zpevněné na požadovanou pevnost bez dodatečného tepelného zpracování. |
| H2x | deformačně zpevněný a částečně žíhaný | Výrobky deformačně zpevněné více než je požadováno u konečných výrobků a následně částečně žíhané ke snížení pevnosti na požadovanou hodnotu. Pro slitiny, které se odpevňují při normální teplotě, mají stavy H2x a H3x stejné min. meze pevnosti v tahu. Pro ostatní slitiny mají stavy H2x stejnou min. mez pevnosti v tahu jako stavy H1x a vyšší tažnost. |
| H3x | po deformačním zpevnění a stabilizaci | Výrobky deformačně zpevněné, mechanické vlastnosti se stabilizují nízkoteplotním tepelným zpracováním nebo ohřevem během výroby. Stabilizace zlepšuje tvárnost. Toto označení se používá pro nestabilní slitiny, které se při normální teplotě postupně odpevňují. |
| H4x | po deformačním zpevnění a lakování nebo barvení | Výrobky deformačně zpevněné, které mohou být (během vypalování nebo sušení následujícím po barvení nebo lakování) podrobeny určitému částečnému žíhání. |
Tabulka č. 5: Význam první číslice po písmenu H v označení deformačně zpevněných stavů
| Označení | Charakteristika | |||
|---|---|---|---|---|
| Číslice na druhém místě za písmenem H vyjadřuje konečný stupeň deformačního zpevnění a je stanovena min. hodnotou meze pevnosti v tahu. Nejtvrdší stav z běžné výroby se označuje číslicí 8 (Hx8). Pevnost stavu Hx8 je odvozena z min. pevnosti v tahu slitiny ve stavu žíhaném O (viz. níže). Ostatní stavy označené Hx1 – Hx9 vyjadřují pevnosti slitiny vzhledem k pevnosti ve stavu žíhaném O a deformačně zpevněném Hx8. | ||||
| Hx1 | Stavy, jejichž pevnost v tahu je přibližně v polovině meze kluzu pevností v tahu ve stavu O a pevností v tahu ve stavu Hx2. | |||
| Hx2 | Stavy, jejichž pevnost v tahu je přibližně v polovině meze kluzu pevností v tahu ve stavu O a pevností v tahu ve stavu Hx4. | |||
| Hx3 | Stavy, jejichž pevnost v tahu je přibližně v polovině meze kluzu pevností v tahu ve stavu O ve stavu Hx2 a pevností v tahu ve stavu Hx4. | |||
| Hx4 | Stavy, jejichž pevnost v tahu je přibližně v polovině meze kluzu pevností v tahu ve stavu O a pevností v tahu ve stavu Hx8. | |||
| Hx5 | Stavy, jejichž pevnost v tahu je přibližně v polovině meze kluzu pevností v tahu ve stavu Hx4 a pevností v tahu ve stavu Hx6. | |||
| Hx6 | Stavy, jejichž pevnost v tahu je přibližně v polovině meze kluzu pevností v tahu ve stavu Hx4 a pevností v tahu ve stavu Hx8. | |||
| Hx7 | Stavy, jejichž pevnost v tahu je přibližně v polovině meze kluzu pevností v tahu ve stavu Hx6 a pevností v tahu ve stavu Hx8. | |||
| Hx8 | Min. pevnost v tahu ve stavu O [MPa] | Zvýšení pevnosti pro stav Hx8 [MPa] | Min. pevnost v tahu ve stavu O [MPa] | Zvýšení pevnosti pro stav Hx8 [MPa ] |
| do 40 | 55 | 45 – 60 | 65 | |
| 65 – 80 | 75 | 85 – 100 | 85 | |
| 105 – 120 | 90 | 125 – 160 | 95 | |
| 165 – 200 | 100 | 205 – 240 | 105 | |
| 245 – 280 | 110 | 285 - 320 | 115 | |
| 325 a vyšší | 120 | - | ||
| Hx9 | Stavy, jejichž min. mez pevnosti v tahu je vyšší o min. 10 MPa než mez pevností v tahu stavů Hx8. | |||
| Poznámka: Pokud hodnota meze pevnosti nekončí číslicí 0 nebo 5, zaokrouhluje se nahoru na 0 nebo 5. | ||||
Tabulka č. 6: Význam třetí číslice po písmenu H v označení deformačně zpevněných stavů
| Označení | Charakteristika | |||
|---|---|---|---|---|
| Číslice na třetím místě za písmenem H označuje variantu dvojmístného označení. Používá se v případě, kdy stupeň určení stavu a/nebo mechanických vlastností je rozdílný, ale zároveň blízký stavům s dvojmístným označením nebo v případě, kdy je významně ovlivněna jiná mechanická vlastnost. | ||||
| Hx11 | Výrobky, které nelze kvalifikovat jako žíhané, protože jsou i po konečném žíhání dostatečně zbytkově deformačně zpevněné, ale zároveň ne natolik aby odpovídaly stavu Hx1. | |||
| H112 | Výrobky, jejichž stavu bylo dosaženo tvářením za zvýšené teploty nebo malou deformací tvářením za studena, a u kterých jsou specifikované meze mechanických vlastností. | |||
| H116 | Výrobky ze skupiny slitin 5xxx (obsah Mg min. 4%), u kterých jsou specifikované meze mechanických vlastností a odolnost proti vrstevnaté korozi. | |||
| Hxx4 | Dezénové nebo vzorované plechy a pásy vyrobené z odpovídajícího stavu Hxx. Např.: dezénový plech vyrobený za stavu H42 se označuje H424. H114 – pro výrobky vyrobené ze stavů O, Hx1, H111, H112. Mechanické vlastnosti stavu po dezénování nebo vzorování se mohou lišit od výchozího stavu. | |||
| Hxx5 | Pro svařované trubky. V závislosti na slitině a geometrii trubky mohou být meze mechanických vlastností odlišné od odpovídajícího stavu Hxx výchozího pásu. | |||
Tabulka č. 7: Význam první číslice po písmenu T (stavy po tepelném zpracování k získání stavů jiných než F, O, H)
| Označení | Stav výrobku | Charakteristika |
|---|---|---|
| T1 | ochlazený ze zvýšené teploty tváření a přirozeně stárnutý k dosažení dostatečně stabilního stavu | Výrobky, které nejsou zpracované za studena po ochlazení ze zvýšené teploty tváření nebo u kterých se tváření za studena při vyrovnání nebo napřímení neprojeví na mezích mechanických vlastností. |
| T2 | ochlazený ze zvýšené teploty tváření, tvářený za studena a přirozeně stárnutý k dosažení dostatečně stabilního stavu | Výrobky, které jsou pro zlepšení pevnosti tvářené za studena po ochlazení ze zvýšené teploty tváření nebo výrobky, u kterých má tváření za studena při vyrovnání nebo napřímení významný vliv na meze mechanických vlastností. |
| T3 | po rozpouštěcím žíhání 1), tváření za studena a přirozeném stárnutí k dosažení dostatečně stabilního stavu | Výrobky, pro zlepšení pevnosti tvářené za studena po rozpouštěcím žíhání nebo výrobky, u kterých má tváření za studena při vyrovnání nebo napřímení významný vliv na meze mechanických vlastností. |
| T4 | po rozpouštěcím žíhání 1) a přirozeném stárnutí k dosažení dostatečně stabilního stavu | Výrobky, které nejsou po rozpouštěcím žíhání tvářeny za studena nebo u kterých se tváření za studena při vyrovnání nebo napřímení neprojeví na mezích mechanických vlastností. |
| T5 | ochlazený ze zvýšené teploty tváření a uměle stárnutý | Výrobky, které nejsou tvářené za studena po ochlazení ze zvýšené teploty tváření nebo u kterých se tváření za studena při vyrovnání nebo napřímení neprojeví na mezích mechanických vlastností. |
| T6 | po rozpouštěcím žíhání 1) a umělém stárnutí | Výrobky, které nejsou po rozpouštěcím žíhání tvářené za studena, nebo u kterých se tváření za studena při vyrovnání nebo napřímení neprojeví na mezích mechanických vlastností. |
| T7 | po rozpouštěcím žíhání 1) a přestárnutí / stabilizaci | Výrobky uměle stárnuté po rozpouštěcím žíhání za bod maximální pevnosti za účelem řízení nějaké jiné významné charakteristické vlastnosti než mechanické vlastnosti. |
| T8 | po rozpouštěcím žíhání 1), tváření za studena a umělém stárnutí | Výrobky tvářené za studena pro zlepšení pevnosti nebo výrobky, u kterých má tváření za studena při vyrovnání nebo napřímení významný vliv na meze mechanických vlastností. |
| T9 | po rozpouštěcím žíhání 1), umělém stárnutí a tváření za studena | Výrobky tvářené za studena pro zlepšení pevnosti. |
| 1) Poznámka: u některých slitin řad 6000 nebo 7000 se dosáhne stejných mechanických vlastností jak při rozpouštěcím žíhání provedeném v peci, tak i při dostatečně rychlém ochlazení (k udržení složek v tuhém roztoku) ze zvýšené teploty tváření. V těchto případech se označení T3, T4, T6, T7, T8 a T9 používá pro oba způsoby zpracování. | ||
Tabulka č. 8: Přehled použití číslic na prvním místě po písmenu T
| Stárnutí | Tváření za studena | Ochlazení z teploty tváření | Rozpouštěcí žíhání prováděné v peci 1) |
|---|---|---|---|
| přirozené | ne | T1 | T4 |
| ano | T2 | T3 | |
| umělé | ne | T5 | T6 |
| před stárnutím | - | T7 | |
| po stárnutí | T9 | ||
| 1) Poznámka: u některých slitin řad 6000 nebo 7000 se dosáhne stejných mechanických vlastností jak při rozpouštěcím žíhání provedeném v peci, tak i při dostatečně rychlém ochlazení (k udržení složek v tuhém roztoku) ze zvýšené teploty tváření. V těchto případech se označení T3, T4, T6, T7, T8 a T9 používá pro oba způsoby zpracování. | |||
Tabulka č. 9: Význam dalších číslic po písmenu T a W
| Označení | Stav výrobku | Charakteristika | |
|---|---|---|---|
| Za označení stavů T1 až T9 je možné přidat jednu nebo více číslic pro označení variant zpracování, které významně mění charakteristiky výrobku vzhledem k původnímu stavu T. Tato číslice (popř. více číslic) může vyjadřovat: -rozpouštěcí žíhání a/nebo precipitační vytvrzování -stupeň tváření za studena po rozpouštěcím žíhání -uvolnění vnitřního pnutí | |||
| Tx51 | po uvolnění vnitřního pnutí | uvolnění vnitřního pnutí vypnutím | Deska, plech, válcovaná nebo za studena dokončená tyč, volně kovaný nebo kruhový výkovek a válcovaný kruh, které se po rozpouštěcím žíhání nebo po ochlazení ze zvýšené teploty tváření vypnou na požadované hodnoty. Po vypnutí se dále nevyrovnávají. Trvalá deformace: Desky: 1,5 – 3 %, Plechy: 0,5 – 3 %, Válcované nebo za studena dokončené tyče: 1 – 3 %, Volně kované nebo kruhové výkovky, válcové kruhy: 1 – 5 %. |
| Txx51 | |||
| Tx510 | Lisovaná tyč, profil, trubka a tažená trubka, které se po rozpouštěcím žíhání nebo po ochlazení ze zvýšené teploty tváření vypnou na požadované hodnoty. Po vypnutí se dále nevyrovnávají. Trvalá deformace: Lisované tyče, profily a trubky: 1 – 3 %, Tažené trubky: 0,5 – 3 %. | ||
| Txx510 | |||
| Tx511 | Průtlačně lisovaná tyč, profil, trubka a tažená trubka, které se po rozpouštěcím žíhání nebo po ochlazení ze zvýšené teploty tváření vypnou na požadované hodnoty. Po vypnutí se mohou mírně vyrovnat, aby vyhověly normalizovaným mezním úchylkám. Trvalá deformace: Lisované tyče, profily a trubky: 1 – 3 %, Tažené trubky: 0,5 – 3 %. | ||
| Txx511 | |||
| Tx52 | uvolnění vnitřního pnutí stlačením | Výrobky u kterých se vnitřní pnutí uvolní stlačením po rozpouštěcím žíhání nebo po ochlazení ze zvýšené teploty tváření. Trvalá deformace: 1 – 5 %. | |
| Txx52 | |||
| Tx54 | po uvolnění vnitřního pnutí | uvolnění vnitřního pnutí kombinací vypnutí a stlačení | Zápustkové výkovky u kterých se vnitřní pnutí uvolní dodatečným tvářením za studena v konečné zápustce. |
| Txx54 | |||
| W51 | Wxx | Nestabilní stavy po rozpouštěcím žíhání a uvolnění vnitřního pnutí | |
| W52 | |||
| W54 | |||
| T42 | označení číslicí 2 na druhém místě po T4 nebo T6 | po rozpouštěcím žíhání ze stavu žíhaného (O, O1, atp.) nebo z výroby (F) a přirozeném stárnutí k dosažení dostatečně stabilního stavu | Zkušební materiál tepelně zpracovaný ze stavu žíhaného (O, O1, atp.) nebo ze stavu z výroby (F). Toto označení se může také použít pro výrobky tepelně zpracované z jakéhokoliv jiného stavu, pokud je toto zpracování prováděno uživatelem a jeho výsledkem jsou mechanické vlastnosti odpovídající těmto stavům. |
| T62 | po rozpouštěcím žíhání ze stavu žíhaného (O, O1, atp.) nebo z výroby (F) a umělém stárnutí | ||
| T79 | Typu T7 | velmi omezeně přestárnutý | Výrobky uměle přestárnuté za účelem: -zlepšení vlastností jako korozní odolnost, lomová houževnatost, odolnost proti vrstevnaté korozi, -získání vhodného kompromisu mezi těmito uvedenými vlastnostmi a pevností v tahu |
| T76 | Omezeně přestárnutý k dosažení maximální pevnosti v tahu současně s dobrou odolností proti vrstevnaté korozi | ||
| T74 | Omezeně přestárnutý, mezi T73 a T76, k dosažení dostatečné pevnosti v tahu, odolnosti vůči korozi za napětí, vrstevnaté korozi a lomové houževnatosti | ||
| T73 | plně přestárnutý k dosažení nejlepší odolnosti proti korozi za napětí | ||
Tabulka č. 10: Další rozšíření stavů písmene T
| Označení | Charakteristika |
|---|---|
| Číslice 1 na druhém místě po T | Označuje rozpouštěcí žíhání při nižší než normalizované teplotě nebo vyjadřuje omezené rychlosti kalení nebo omezené a řízené úrovně tváření za studena nebo umělého stárnutí za podmínek vedoucích k přestárnutí. Používá se u tvářených výrobků, u kterých je požadována jedna nebo více z následujících vlastností: zlepšení tažnosti, zlepšení tvařitelnosti, menší deformace, zlepšení lomové houževnatosti, atd. než odpovídá podmínkám Tx. |
| Číslice 1, 3 – 9 na druhém místě po T3, T8, T9 | Zvýšená úroveň tváření za studena po rozpouštěcím žíhání nebo umělém stárnutí. U některých zvláštních typů stavů T8 se číslice na druhém místě používá k označení různého stupně nedostárnutí. |
| Číslice 1, 3 – 5 na druhém místě po T5, T6 | Označení různých stupňů nedostárnutí. |
| Číslice 6 na druhém místě po T5, T6 | Označení úrovně mechanických vlastností, zpravidla vyšší než T5, T6, získané speciálně řízeným zpracováním. |
Tabulka 11: Přehled možných použití číslic na druhém místě po písmenu T
| Číslice na 2. místě | Způsob zpracování | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Zkušební materiál | přestárnutí | Tváření za studena | nedostárnutí | Zvláštní zpracování | |
| 1 | - | 1) | T31, T81 | T51, T61 | 1) |
| 2 | T42, T62 | - | |||
| 3 | - | T73 | T83 | T63 | 1) |
| 4 | T74 | 1) | T64 | ||
| 5 | 1) | T65 | |||
| 6 | T76 | T36, T86 | - | T56, T66 | |
| 7 | 1) | T37, T86 | 1) | ||
| 8 | 1) | ||||
| 9 | T79 | T39, T89 | |||
| 1)Poznámka: možné budoucí využití | |||||
Tabulka 12: Příklady symbolů pro stavy zpracování s ohledem na sortiment Ferony
| Označení | Charakteristika |
|---|---|
| H14 | deformačně zpevněný – 1/2 tvrdý |
| H18 | deformačně zpevněný 4/4 tvrdý (plně zpevněný) |
| H111 | žíhaný a mírně deformačně zpevněný (méně než H11) během po sobě následujících operací jako je vypínání nebo rovnání |
| H112 | mírně deformačně zpevněný po tváření za zvýšené teploty nebo po tváření za studena s omezenou velikostí (specifikují se meze mechanických vlastností) |
| H114 | dezénované nebo vzorované plechy nebo pásy vyrobené z odpovídajícího stavu Hxx |
| H22 | deformačně zpevněný a částečně žíhaný – 1/2 tvrdý |
| H24 | deformačně zpevněný a částečně žíhaný – 1/2 tvrdý |
| H28 | deformačně zpevněný a částečně žíhaný – 4/4 tvrdý (plně zpevněný) |
| T3 | po rozpouštěcím žíhání, tváření za studena a přirozeném stárnutí |
| T351 | po rozpouštěcím žíhání, uvolnění vnitřního pnutí vypnutím řízenou velikostí (trvalá deformace pro plech - 0,5 až 3%, pro desku -1,5 až 3%, pro válcovanou nebo za studena dokončenou tyč -1 až 3%, pro volně kovaný a kruhový výkovek a válcovaný kruh -1 až 5%) a přirozeném stárnutí. Po vypnutí se tyto výrobky dále nevyrovnávají |
| T4 | po rozpouštěcím žíhání a přirozeném stárnutí |
| T451 | po rozpouštěcím žíhání, uvolnění vnitřního pnutí vypnutím řízenou velikostí (trvalá deformace pro plech - 0,5 až 3%, pro desku -1,5 až 3%, pro válcovanou nebo za studena dokončenou tyč -1 až 3%, pro volně kovaný a kruhový výkovek a válcovaný kruh: -1 až 5%) a přirozeném stárnutí. Po vypnutí se tyto výrobky dále nevyrovnávají |
| T6 | po rozpouštěcím žíhání a umělém stárnutí |
| T651 | po rozpouštěcím žíhání, uvolnění vnitřního pnutí vypnutím řízenou velikostí (trvalá deformace pro plech - 0,5 až 3%, pro desku -1,5 až 3%, pro válcovanou nebo za studena dokončenou tyč -1 až 3%, pro volně kovaný a kruhový výkovek a válcovaný kruh -1 až 5%) a umělém stárnutí. Po vypnutí se tyto výrobky dále nevyrovnávají |
| T66 | po rozpouštěcím žíhání a umělém stárnutí – úroveň mechanických vlastností je vyšší než u T6, čehož se dosáhne speciálně řízeným zpracováním (pro slitiny sérií 6000) |
| T8 | po rozpouštěcím žíhání, tváření za studena a umělém stárnutí |
| T9 | po rozpouštěcím žíhání, umělém stárnutí a tváření za studena |
Porovnání (pouze směrné) a) odpovídajících stavů tvářených výrobků z hliníku a slitin hliníku podle ČSN 42 0055:1993 a ČSN EN 515:1996 (42 0053)
| Podle ČSN 42 0055 (doplňkové dvojčíslí) c) | Podle ČSN EN 515 b) |
|---|---|
| .00 | F |
| .01 | H112 |
| .10;.11;.15 | O |
| .12;.13;.14 | O2 |
| .17 | H12 |
| .18 | H22 |
| .21;.23;.24;.25 | H14 |
| .22;.26 | H24 |
| .27 | H16 |
| .28 | H26 |
| .30;.31;.35 | H18 |
| .32;.36 | H28 |
| .41 | H19 |
| .60;.61 | T4 |
| .63 | T3 |
| .70;.71 | T6 |
| .72;.74 | T9 |
| .73 | T8 |
a)je-li v tabulce na jednom řádku uvedeno více stavů, nelze jednotlivé stavy navzájem jednoznačně přiřadit b)stavy podle ČSN EN 515, které nejsou uvedeny v tomto sloupci norma ČSN 42 0055 nestanovuje c)stavy podle ČSN 42 0055, které nejsou uvedeny v tomto sloupci norma ČSN EN 515 nestanovuje
Evropské značení mědi a slitin mědi
Číselné označování mědi a slitin mědi podle ČSN EN 1412:1999 (42 1308)
Každý materiál může mít pouze jedno číselné označení. Označení musí být šestimístné (složeno z číslic a písmen) , znaky za sebou následují bez mezer. Význam jednotlivých znaků, viz. Obr. č. 1.

1) písmeno W = materiály ve formě tvářených výrobků 2) druh mědi specifikovaný v evropské normě 3) druh mědi, který není specifikovaný v evropské normě, ale v Evropě se vyrábí (používá)
Tabulka č. 1: Význam písmen označujících skupinu materiálu
| Písmeno | Skupina materiálů |
|---|---|
| A | Měď |
| B | |
| C | nízkolegované slitiny mědi (méně než 5% legujících prvků) |
| D | |
| E | speciální slitiny mědi (5% a/nebo více legujících prvků) |
| F | |
| G | slitiny měď - hliník |
| H | slitiny měď - nikl |
| J | slitiny měď - nikl - zinek |
| K | slitiny měď - cín |
| L | binární slitiny měď - zinek |
| M | |
| N | slitiny měď - zinek - olovo |
| P | |
| R | komplexní slitiny měď - zinek |
| S |
Označování stavu mědi a slitin mědi podle ČSN EN 1173:1999 (42 1309)
Označování stavu výrobku slouží k předepsání závazných požadavků na vlastnosti výrobků, popř. zvláštního dodatečného zpracování. Význam jednotlivých znaků, viz. Obr. č. 2.

Tabulka č. 2: Význam písmen označujících závazné vlastnosti výrobku
| Písmeno | Závazná vlastnost výrobku |
|---|---|
| H | tvrdost podle Brinella nebo Vickerse |
| G | velikost zrna |
| R | pevnost v tahu |